[ad_1]

محمود خسروی‌وفا در گفتگو با خبرنگار مهر در رابطه با گزارش مهر مبنی بر نامه اعتراض‌آمیز سه رئیس فدراسیون به کیومرث هاشمی در مورد روند اصلاح اساسنامه کمیته ملی المپیک که امضای او نیز پای آن دیده می‌شود، توضیح داد.

او با یادآوری اینکه به عنوان یکی از اعضای کمیسیون مدیریت و برنامه‌ریزی کمیته ملی المپیک در جریان اولین اقدامات برای اصلاح اساسنامه بود، خاطرنشان کرد: بعد از ابلاغ قانون انتزاع کمیته ملی پارالمپیک از المپیک که در آن تأکید شده بود، اساسنامه کمیته المپیک ظرف سه ماه اصلاح شود، بررسی‌های اولیه برای این موضوع در کمیسیون مدیریت و برنامه‌ریزی انجام شد. من همراه با آقای مرادی و علی‌نژاد و نمایندگان دیگر از وزارت ورزش نیز به عنوان عضو کمیسیون در جریان کار بودیم.

رئیس فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولان تصریح کرد: البته دو سال پیش یعنی قبل از اینکه قانون انتزاع مطرح و ابلاغ شود، بررسی‌هایی در رابطه با اصلاح اساسنامه انجام شده بود؛ حال ما به عنوان اعضای مجمع کمیته ملی المپیک نمی‌دانیم بالاخره کدام پیش‌نویس اساسنامه اصلاحی برای دولت و IOC ارسال شده است.

خسروی‌وفا با اشاره به روندی که باید در اصلاح و تصویب اساسنامه‌ها سپری شود، گفت: معمولاً این اقدامات به ترتیب در ۱ـ کمیسیون برنامه‌ریزی و مدیریت، ۲ـ هیأت اجرایی، ۳ـ مجمع، ۴ـ وزارت ورزش و ۵ـ دولت انجام می‌شود. در این بین کمیته ملی المپیک بدون توجه به اعضای مجمع و اینکه آنها هم باید در جریان امور کار باشند، بررسی پیش‌نویس را وارد مراحل بعد کرده است و انتقاد اصلی ما از همین است که مجمع هیچ اطلاعی از روند کار و اینکه اصلاً کدام اساسنامه در دست بررسی است، ندارد.

رئیس کمیته ملی پارالمپیک با اشاره به نامه ارسالی برای کیومرث هاشمی گفت: در این نامه تقاضا و به نوعی توصیه کردیم پیش‌نویس اساسنامه‌ای که برای دولت و IOC ارسال شده را نیز در اختیار اعضای مجمع قرار بدهند تا نظرات اصلاحی آنها قبل از بحث‌های نهایی در کمیسیون اجتماعی فرعی دولت، در این اساسنامه لحاظ شود. در حال حاضر اعضای مجمع از پیش‌نویس تهیه شده بی‌اطلاع هستند و این برخلاف قانون است.

خسروی‌وفا با اشاره به اساسنامه قبلی کمیته ملی المپیک که مصوبه مجلس شورای اسلامی را در اختیار دارد، یادآور شد: بر اساس این اساسنامه، اعضای مجمع بالاترین رکن تصمیم‌گیری در کمیته ملی المپیک هستند در حالی که آنها از روند اصلاح پیش‌نویس اساسنامه هیچ اطلاعی ندارند. اگر مسئولان مربوطه به نامه ما توجه مثبت داشته باشند و به آن جواب مثبت دهند، درواقع به اعضای مجمع احساس هویت داده و باعث می‌شود آنها بتوانند نقش واقعی خود را در این زمینه ایفا کنند.

«در صورتی که این کار از طرف کمیته ملی المپیک انجام نشود، یعنی پیش‌نویس اساسنامه در اختیار اعضای مجمع قرار داده نشود، موضوع با چه واکنشی از طرف شما و دیگر اعضای مجمع مواجه خواهد بود؟»، محمود خسروی‌وفا در جواب به این پرسش خبرنگار مهر گفت: آنچه مسلم است در مورد مسائل ملی باید صد درصد سکوت کرد. درست است که مجمع بالاترین رکن به حساب می‌آید اما اگر به هر دلیلی به نامه ما ترتیب اثر داده نشد، بهتر است اعضای مجمع سکوت کنند تا مراحل کار طبق روال ادامه پیدا کند؛ نه اینکه موضوع باعث جنجال و حاشیه شود.

او همچنین تصریح کرد: پیش‌نویس اساسنامه کمیته ملی المپیک محرمانه نیست اما کاملاً بسته در حال پیگیری است و این برای نهادی که در سطح بین‌المللی کار می‌کند، خوشایند نیست. اینکه دقت و اظهارنظر ۶۰ عضو مجمع در این پیش‌نویس لحاظ شود، قطعاً در قانونی‌تر بودن خروجی نهایی اساسنامه تأثیر دارد؛ بهتر است مسئولان این موضوع را لحاظ کنند.

رئیس کمیته ملی پارالمپیک تأکید کرد: اصلاحات اساسنامه کمیته ملی المپیک باید ظرف مدت زمان سه ماه انجام می‌شد که تا امروز به خاطر اقدامات با تأخیر این کمیته هنوز به سرانجام نرسیده است و باید این موضوع را در نظر داشت، تا زمانی که این اساسنامه نهایی نشود انتخاباتی برگزار نخواهد شد.

[ad_2]

گزارش شده

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *